Peloponés, 1. část

18. prosince 2013 v 11:18
Poloostrov Peloponés se rozkládá v jižní části Řecka a je velmi oblíben mezi milovníky letní dovolené u moře. Celkově zde žije kolem 1 miliónu lidí a během letních měsíců se jejich počet ještě hodně zvýší.

Severní část Peloponésu je na východě s pevninou spojena mnoha mosty, které jsou postavené nad Korintským průplavem. Na západě byl vybudován a roku 2004 veřejnosti zpřístupněn most Rio Andirrio. Ten je dnes nejvýznamnějším propojením mezi poloostrovem a pevninou, a zároveň nejdelším evropským mostem.

Pobřežní klima na poloostrově Peloponés je převážně typicky mediteránské, na pevninské podnebí má velký vliv kontinentální klima. Letní sezóna u moře začíná již během jarních měsíců a končí až v říjnu. Koupání v moři je ale samozřejmě nejpříjemnější během léta.

Největším městem na poloostrově Peloponés je Patras v jeho severní části, který je současně 3. největším městem v Řecku. Jeho nejdůležitějším místem je určitě trajektový přístav, který patří mezi ty nejvýznamnější v celém Řecku.


Město ale také nabízí zajímavá místa pro milovníky historie, nabízí památky římské nebo třeba helénské. Navštívit můžete například divadlo boha Apollóna, římský Odeon a amfiteátr, neobyzantský kostel Agios Andreas nebo Archeologické muzeum.

Místním ochráncem je sv. Ondřej, na jehož počest byl postaven kostel, který se díky své velikosti řadí k největším řecko-ortodoxním stavbám na celém kontinentu. Pomník připomínající tohoto apoštola je vybudován hned vedle jeho hrobu. A jak se mezi místními povídá, na tomto místě byl prý také svatý Ondřej ukřižován.

Patras je také univerzitním městem, místní univerzita je jediná na Peloponésu a zároveň třetí největší v Řecku. Při procházkách městem se určitě zastavte v jedné z přístavních taveren nebo kaváren, kde se můžete občerstvit před další cestou a vychutnat si při tom pohled na Jónské moře.

Příjemný stín před horkým letním sluncem nabízejí uličky staré části města s krásnými neoklasicistními budovami na předměstí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama