Attika

16. ledna 2014 v 11:58 |  Historie a památky
Pokud na dovolené v Řecku nechcete jen lenošit na pláži a koupat se v moři, doporučujeme pro návštěvu této země jih pevniny. Přesněji Peloponéský poloostrov a oblast kolem metropole Athény, Attiku.

V Attice najdete nejen krásnou krajinu, ale i spoustu zajímavých památek a historických míst. Jmenujme například chrám boha Apollóna z 5. století př.n.l. nebo Marathón na východě, místo jedné z bitev v řecko-perských válkách.

V tomto boji zvítězili s velkou převahou Řekové. Zprávu o vítězství měl v Athénách oznámit jeden řecký voják, který musel uběhnout více než 42 kilometrů a poté vyčerpáním zemřel.

Podle této události byla také pojmenována známá sportovní disciplína v atletice, tzv. maratónský běh.

Nejvýznamnějším městem v oblasti Attika je samozřejmě řecká metropole Athény. Je postavená na planině, kterou téměř celou kolem dokola obklopují hory. Pouze na jedné straně je přístup k moři, kde se nachází známý a velký přístav Pireus.


Žije zde několik miliónů obyvatel na poměrně malé ploše. Město je velmi hustě osídlené, a rozhodně tak nepatří mezi nejklidnější a nejhezčí místa v Řecku. Naopak ale zase návštěvníkům může nabídnout mnoho pamětihodností.

K těm nejnavštěvovanějším určitě patří místní dominanta Akropolis s chrámem Parthenón, Hadriánův oblouk, antická Agora, Dionýsovo divadlo a samozřejmě též archeologické muzeum, které vystavuje spoustu nálezů z období antiky.

Athénská akropole byla vybudovaná na planině, s délkou cca 300 metrů a šířkou 150 metrů. Původně zde byl vybudován hrad s chrámy a hradbami, postavený Mykéňany. Později zde vznikla spousta dalších chrámů a jiných staveb, mimo jiné slavná socha bohyně Pallas Athény.

Roku 1456 dobyli město Athény Turci a ti z Parthenónu udělali mešitu. Velké škody utrpěl Akropolis v 17. století, kdy blesk zapálil sklad s prachem a později ho také ještě více zničili Benátčané.

Pokud vás výlet po památkách unaví, vydejte se do místní části Plaka se spoustou úzkých uliček, kde návštěvníky lákají původní taverny na místní speciality za doprovodu řecké hudby.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama