Peloponés, 3. část

22. ledna 2014 v 10:35 |  Zajímavosti
Historická místa opředená mnoha pověstmi a legendami ale můžete navštívit i v jiných částech Peloponéského poloostrova v Řecku.

Mezi ta nejznámější místna na poloostrově Peloponés zcela určitě patří Olympie a Sparta. Olympie na severozápadě Peloponésu byla svatyní boha Dia a také dějištěm antických olympijských her. Dnes je na okraji antické svatyně postavené stejnojmenné moderní město.

V období 5. století př.n.l. tady stavitel Libon z Elis nechal postavit chrám boha Dia. Kruhový sál chrámu o rozměrech 64 x 28 m patří k nejvýznamnějším stavbám z počátku klasické architektury.

Tympanony chrámu byly zdobeny mramorovými sochami. V malé chrámové místnosti, v tzv. "celle", stála více než 13 metrů vysoká socha Dia ze zlata a slonoviny od sochaře Feidiáse, která se řadila k antickým 7 divům světa.

Při letních olympijských hrách v roce 2004, jejichž hlavním dějištěm byly Athény, se jedním z míst soutěží stala také antická Olympie. I přes protesty centrální archeologické rady, která se bála poškození archeologických lokalit, se zde konaly závody ve vrhu koulí žen a mužů.

Epidauros byl nejvýznamnějším antickým místem k uctívání boha Asklépia v Řecku, od roku 1988 je zapsán na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.


Nejpůsobivější a dokonce i dnes nejvýraznější stavbou Epidauru je velký, ve svahu postavený amfiteátr s krásným výhledem na hory Argolis. Jeho vznik se datuje do 4. století př.n.l.. a nabízel místo až pro 14 tisíc diváků.

Starověká Sparta byla hlavním městem peloponéské oblasti Lakónie na jihu Peloponésu. Sparta měla jedinečný systém vlády a byla známá již v období antiky pro svou vojenskou sílu.

Asi 80 kilometrů západně od Atén leží u Korintského průplavu, který pochází z 19. století, město Korint. Rozkládá se na pevninské šíji, která spojuje Peloponés a řeckou pevninu.

V období antiky byl Korint významným městem, o čemž svědčí mnoho objevených památek, jako například chrám boha Apollóna. Mnoho objevů z místních vykopávek na poloostrově Peloponés je vystaveno v malém muzeu.

Dovolená na poloostrově Peloponés nabízí návštěvníkům nejen poznávání dávných dějin celé oblasti, ale i krásnou a rozmanitou přírodu, turistické výlety do hor a samozřejmě také odpočinek na pláži a koupání v moři.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama