Chalkidiki

18. února 2014 v 12:30 |  Zajímavosti
Chalkidiki je oblíbený poloostrov pro dovolenou v Řecku, rozkládá se na ploše téměř 3000 km ² a jeho pobřeží je dlouhé více než 500 kilometrů.

Vzhledem k jeho geografickému tvaru je často přirovnáván k tříprsté ruce. V Řecku se ale termín "prst" často nepoužívá, spíše se pro tři poloostrovy Kassandra, Sithonia a Athos používá výraz "noha". Ve starověké řecké mytologii byl poloostrov často označován jako "Poseidónův trojzubec".

Krajina Chalkidiki je velmi pestrá, najdete zde zelenou vegetaci, osamělé vesničky, rušná letoviska i mnoho nádherných pláží. Tato část Řecka patří dokonce k nejvíce zeleným oblastem země. Ty nejhezčí pláže s průzračným mořem v celém Řecku najdete údajně právě na Chalkidiki.

"Prst" Kassandra je na severu poměrně plochý, směrem k jižnímu cípu zase více kopcovitý. Lesní porosty tady byly v posledních letech hodně zdecimovány lesními požáry, naposledy v roce 2006.

Místní krajinu určuje zemědělství a v blízkosti pobřeží také cestovní ruch. Pobřeží tvoří převážně široké písečné pláže, ale najdete zde i skalnaté úseky s méně strmými útesy.


Poloostrov Sithonia je ve srovnání s Kassandrou více hornatý, od severu na jih jím probíhá pohoří Ithamos. Nejvyšším vrcholem je Itamos (817 m nm). Celé pohoří je zalesněné, kromě jižní špičky Sithonie, kterou také ničí časté lesní požáry. Oblast je navštěvována hlavně těmi, co hledají klid a krásnou přírodu.

Pobřeží je převážně strmé, lemované mnoha zátokami, které jsou velmi odlehlé a obtížně přístupné. Ve větších údolí se až k moři rozkládají vesničky, jako například Sykea, Sarti a Toroni. Na jihozápadním cípu leží velký přírodní přístav Porto Koufo.

Athos je v severní části spíše hornatý a zalesněný , na jižním cípu se zvedá jeho nejvyšší vrchol Athos do výšky 2.033 metrů. Díky svému speciální postavení jako autonomní mnišská republika je poloostrov relativně nedotčený.

Díky horám ve vnitrozemí je Chalkidiki rájem pro pěší turisty, cyklisty i horolezce, pobřeží je zase ideální pro vyznavače vodních sportů. A to především v letoviscích Kallithea nebo Nea Moudania.

Milovníci památek a historie se zase na Chalkidiki určitě vydají na výlet do vesničky Paleochori nebo rovnou do města Soluň, které je druhým největším městem v Řecku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama