Litochoro

14. února 2014 v 9:17 |  Zajímavosti
Malé městečko Litochoro se rozkládá nedaleko (cca 7 km) pobřeží, na úpatí horského masivu Olymp, který je nejvyšším pohořím v celém Řecku s nejvyšší horou Mytikas (2.917 m).

A jak se sem dostanete? Mezi obcí a mořským pobřežím vede nejvýznamnější řecká dálnice A1 ve směru sever - jih, a sice ze Soluně do hlavního města Atény, ze které odbočíte v letovisku Plaka směrem do vnitrozemí. S parkováním na místě většinou nebývá žádný problém.

Každý den také jezdí mezi Litochorem a městem Katerini několik místních autobusových linek. V městečku funguje i malý přístav. Mezinárodní letiště v Soluni je vzdálené asi 120 kilometrů.

Městečko si stále udržuje svůj typicky řecký charakter, a je tak oblíbeným 1-denním výletním cílem turistů z pobřežních letovisek. Za vidění zcela určitě stojí stará část obce s malebnými uličkami a kostel na návsi.


Obec je ale současně velice zajímavá za večerního osvětlení, kdy nabízí posezení v místních tavernách. Litochoro je díky své poloze také ideální výchozí bod pro pěší procházky, horské túry a též horolezecké výstupy na nedaleký Olymp.

Ještě v 9. století byla oblast Litochora, a to zejména svahy Olympu, velmi hustě zalesněná. Na konci 9. století se ale tady začalo rozšiřovat zemědělství a lesy se začaly kácet.

Od druhé poloviny 14. století patřila obec po dlouhé období k Osmanské říši, v roce 1881 se stává součástí Vilayetu Selanik (osmanský správní okres Thessaloniki). Roku 1897 ostřelovalo řecké loďstvo v turecko - řecké válce místní přístav.

V rámci První balkánské války se dne 22. 10. 1912 vylodila řecká vojska na pobřeží a zabrala Litochoro. Na konci Druhé balkánské války, v létě roku 1913, se stala obec součástí Řecka, na základě uzavřeného míru v Bukurešti roku 1913.

V noci z 30. na 31. března 1946 se získalo místo zvláštní historický význam. Útok rebelů z Demokratické armády Řecka na místní policejní stanici v noci před dnem parlamentních voleb se podle většiny historiků stal impulsem pro vypuknutí řecké občanské války (1946 - 1949).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama