Santorini

5. března 2014 v 9:47 |  Zajímavosti
Santorini není jen jeden řecký ostrov, ale je to rovnou celé souostroví na jihu Kyklad a zájezdy k moři patří k hlavním zdrojům obživy ostrovanů. Hlavní ostrov bývá často také Řeky nazýván jako Thira.

Souostroví Santorini najdete v jižní části Egejského moře, asi 120 km severně od ostrova Kréta. Nejbližší ostrovy jsou Ios (19 km severně) a Anafi (22 km východně).

Santorini má (stejně jako celé Kyklady) nejvíce hodin slunečního svitu v Řecku. V letních měsících od června do září tady většinou nezaznamenáte více než jeden deštivý den za měsíc.

Průměrné denní teploty se pohybují v srpnu až na 29°C , teplota vody dosahuje maxima 25°C také během srpna. Hlavní období dešťů spadá do období od prosince do února s průměrně 9 deštivými dny za měsíc.

S výjimkou strmých útesů na pobřeží je většinou krajina na ostrovech zelená a úrodná, a to díky vyvřelé lávě. Hlavní část obdělávaných ploch tvoří vinice s rozsáhlými terasami a suchými kamennými zdmi.


Menší plochy jsou využívány pro pěstování zeleniny a ovoce, ale omezujícím faktorem je nedostatek vody. I přes vulkanický původ není Santorini ochuzené o svět rostlin a živočichů.

Souostroví bylo rozděleno v roce 1997 do dvou společenství. Sever ostrova Thira a druhý největší ostrov Thirasia tvoří spolu se skalními ostrůvky Agios Nikolaos a Kimina nezávislé společenství Ia se stejnojmenným hlavním městem.

Zbylá a větší část ostrova Thira se všemi dalšími ostrovy tvoří druhé společenství Thira s hlavním městem Fira. Díky reformě v roce 2010 se obě společenství spojily do nového Thira, které nyní pokrývá celé souostroví.

Dnes ostrov Thira žije téměř výhradně z cestovního ruchu. Místa Perissa a Kamari na jihovýchodě ostrova lákají návštěvníky na zájezdy krásnými plážemi a pestrou nabídkou ubytování hotelů.

V letovisku Fira a v sousedních místech Firostephani a Imerovigli, stejně jako na okraji sopečného kráteru zase převažují spíše malé hotely a penziony ve vyšší cenové kategorii.

Letoviska mají v létě, kdy zájezdy vrcholí, otevřeno velké množství obchodů zaměřených na turisty, včetně poboček mezinárodních módních, hodinářských a klenotnických firem. Letecké zájezdy na Santorini patří k velmi oblíbeným, ovšem je poněkud nákladná.

Už při příletu na zájezdy na souostroví spatříte z letadla pozůstatky sopky, která tu před několika tisíci lety vybuchla, jejíž kráter je lemován místními domky s jasně bílou fasádou uprostřed zelené krajiny.

Metropole souostroví je plná úzkých uliček, kterými se dostanete až ke kráteru sopky. Po cestě lákají turisty k příjemnému odpočinku místní kavárny, ze kterých při slunečném počasí možná zahlédnete i ostrov Kréta.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama