Litochoro a zajímavosti

15. května 2014 v 11:33 |  Letoviska
Litochoro je malé městečko na úpatí Olympu, které je dnes zaměřené i na turisty. Velmi rychle se v něm můžete "ponořit" do pravého světa Řeků, protože je to v podstatě město jen pro Řeky.

Turisté sem přijíždějí jen z přímořských letovisek na krátkou návštěvu. Když se pak vrací do svých hotelů v pozdních odpoledních hodinách, město opět patří jen samotným Řekům. Pokud se sem ale vydáte i ve večerních hodinách, dá se tady zažít pravý řecký život.

Cestovatelům místo slouží jako skvělý výchozí bod na pěší túry na Olymp, stejně tak i pro horolezce k jejich výstupům. Nejlepší způsob, jak se sem dostanete, je autobusem z Katerini nebo zapůjčeným autem.

Volné parkovací místo tady většinou najdete bez problémů, pokud ovšem nechcete parkovat přímo v centru města. Místní jádro nabízí dobrý pohled do řecké kultury, je to zároveň skvělé místo k příjemným procházkám.


Zajímavé jsou i uličky v okolí jádra, kde je možné získat představu o tom, jak žijí místní obyvatelé. Vše je tady sice úzké a zastavěné, avšak přesto velmi krásné.

Kousek jižním směrem od místního centra je malý a skvěle udržovaný zelený park. Je to krásné zařízení, které nabízí místo k odpočinku a k užívání si života v poklidu.

Samozřejmě má Litochoro také krásný pravoslavný kostel, který si můžete i zevnitř prohlédnout. Při jeho návštěvě byste ale měli dbát na jistá pravidla slušnosti a místních zvyků.

Směrem na sever od obce se dá vidět krásnou soutěsku, cesta k ní je poměrně dobře vyznačena. Stejně tak značená je i trasa k prameni, který dodává pitnou vodou celé oblasti. Cesty jsou sice poměrně v dobrém stavu, avšak i tak doporučujeme vzít pevnou obuv.

V pondělí se v městečku pravidelně koná zemědělský trh, na kterém si můžete koupit čerstvou zeleninu, ovoce, ryby, ořechy a luštěniny. Na prodej jsou také látky a věci každodenního života, padělky oděvů a obuvi.

Pokud se vydáte mimo hlavní silnici, objevíte také supermarkety, které prodávají místním obyvatelům potraviny a potřeby pro všední život. I tady se můžete zásobit jídlem za přijatelné ceny.

Místní taverny nabízejí kuchyni typickou pro Makedonii. Je zde možno ochutnat výborné řecké saláty, ale také souvlaki, musaku a ostatní tradiční pokrmy. I ve večerních hodinách se v tavernách stále něco děje. Každý večer se v nich setkávají lidé, aby pojedli něco dobrého a řekli si novinky. A to nejen místní obyvatelé, ale i turisté.

Vzhledem k tomu, že se Litochoro specializuje především na dovolenou návštěvníků, kteří se chtějí vydat na výlet na horu Olymp, nenajdete zde hotelové komplexy s all inclusive. Spíše malé hotýlky a penziony, které jsou opravdu čisté a pěkné.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama